Používání menstruačního kalíšku

Proč by vás měla zajímat alternativa ke klasickým dámským hygienickým potřebám? Není to pouze otázka ekologie. Jde především o pohodlí a vaše zdraví.

V tomto článku rozeberu vlastní zkušenost s menstruačním kalíškem. Přiznám se, že iniciativa k výměně klasických tamponů za kalíšek, přišla ve chvíli, kdy jsem se rozhodla hledat alternativy šetrnější k životnímu prostředí. Nicméně ve výsledku, mně tento ústupek, vzdát se jednorázových intimních potřeb, přesvědčil, že některé věci mohou být jednodušší a současně fungovat mnohem lépe.

Zdroj informací

V první řadě jsem začala pátrat po českém internetu i zahraniční Youtube scéně. Informací a videí o kalíšku je opravdu velké množství. Pokud váháte, nebo se chcete dozvědět více o menstruačním kalíšku, pak doporučuji web Kalisek.cz. Najdete zde přehlednou tabulku různých značek menstruačních kalíšků, včetně zkušeností s konkrétními kalíšky.

Výběr správné velikosti

Kalíšek rozlišujeme na základě velikosti a tvrdosti. Pro představu uvádím kritéria, na základě kterých byste měla svůj kalíšek vybírat. Důležitý je váš věk, zda jste rodila, či zda sportujete.

průměr a objem

menší průměr: jste ve věku do 28 let, bez dětí, sportovně aktivní
větší průměr: jste starší 28 let,máte za sebou porod přirozenou cestou

menší objem: slabší až normální menstruace
větší objem: silnější menstruace

Měkkost

Měkký kalíšek: výrobci doporučují pro citlivější ženy.
Pevný kalíšek:  ideální pro sportovně založené ženy


Nicméně pozor - není tvrdost jako tvrdost! Každý výrobce má silikon trochu jiné tvrdosti tzv. shore. Doporučuji si projít nabídku výrobců. Skvělou tabulku s rozdělením kalíšků najdete zde.

Moje rozhodování

V prvním kroku jsem si našla kalíšek s atestací. Při volbě značky jsem se rozhodla, že upřednostním firmu, která vyrábí kalíšky přímo v České republice. U nás najdete takové firmy dvě - Yukki a Lady cup. Po přečtení recenzí jsem se nemohla stále rozhodnout. Protože jsem si nebyla jistá, zda mi kalíšek bude vyhovovat zvítězila firma Yukki a to díky dobré ceně. Na základě zkušeností od dalších žen a hodnoty shore, jsem si vybrala kalíšek měkký.

V mém případě jsem zvolila správný kalíšek, který mi vyhovuje. Ale pokud vám váš nový kalíšek nevyhovuje, tak neházejte flintu do žita. Kalíšek si můžete ponechat pro pozdější potřebu. Zjistěte příčinu toho, proč vám kalíšek nevyhovuje. Protéká? Potřebujete větší průměr. Sroluje se, nedrží ve správné poloze? Možná vám nevyhovuje měkkost kalíšku.

Další problém může nastat pokud máte tzv. nízký děložní čípek. Ilustrativní článek najdete zde.

V takovém případě, vás klasický kalíšek bude tlačit. Vzdálenost děložního čípku doporučuji změřit již před pořízením menstruačního kalíšku.

Závádění kalíšku

Ať to vypadá jakkoliv složitě, tak zavádění kalíšku není o nic složitější, než zavedení tampónu. Párkrát zkuste zavést kalíšek nejlépe při sprchování. Doporučuji zvolit den, který se rozhodnete strávit doma.Nemusíte se stresovat, zda jste kalíšek zavedla správně a kolikrát musíte jít na záchod. Osobně jsem první den kalíšek kontrolovala zhruba každé 3 hodiny. Nicméně za dobu kdy používám menstruační kalíšek mi vytekl pouze jednou. Troufám si říct, že po třech cyklech budete mít představu jak často je potřeba kalíšek vylívat.

140853663_10220734156761435_1124622613624151839_o

Hygiena s kalíškem

Pokud jste si dosud myslely, že menstruační krev je zapáchající tekutina, tak vás vyvedu z omylu. V případě, že jste zvyklé na tampony či vložky, tak víte, že především v teplých dnech je zápach velice nepříjemný. Odér způsobují bakterie, které krev rozkládají. Nicméně v kalíšku se bakterie nemnoží stejně rychle. Takže pokud jste zdravá, tak ani v létě se nemusíte tohoto strašáka bát.

Výměna kalíšku mimo domov

Ve městě


Výměna kalíšku mimo domov nemusí být nutné zlo. Pokud máte dostupné veřejné záchodky, tak postupujete podobně jako doma. Kalíšek vyjměte, krev vylijte do wc a umyjte pod tekoucí vodou. Pro případy, kdy je na záchodech rušno a nemáte možnost omýt kalíšek pod kohoutkem,doporučuji s sebou nosit láhev s vodou. V nejnutnější situaci kalíšek pouze vylijete a znovu použijete. Zatím se mi taková situace přihodila dvakrát. Pocitově jsem si potom připadala nějak ,,špinavá”. Takže doporučuji mít po ruce alespoň lahvičku s vodou.

V přírodě

S kalíškem jsem trávila i několik dní v přírodě. Osobně doporučuji mít s sebou alespoň dva sterilizované kalíšky. V první řadě si vždy umyjte ruce tuhým mýdlem a nejlépe pitnou vodou. Pro jistotu můžete použít hygienický gel. Kalíšek umyjte stejně jako doma pitnou vodou. Pro případ, že vám pitná voda dojde a pijete vodu ze studánky, tak bych sáhla po novém kalíšku a pouze jej vylívala. Druhá možnost je mít s sebou klasické hygienické pomůcky pro případ nouze. Vždy myslete především na svoje zdraví v oblasti intimní hygieny!

Sterilizace

Před každou menstruací a po menstruaci kalíšek vyvařte. Bude vám stačit malý hrnec, ocet, kousek bavlněné látky. Kalíšek vždy zavážu do látky, aby se mi nespálil. Ale pokud uhlídáte hladinu vody, tak není potřeba. Ocet do vody přidávám kvůli vodnímu kameni.

Skladování kalíšku


Kalíšek by neměl být uzavřen v neprodyšném pytlíku, volte nejlépe látkový pytlík.

 
Moje hodnocení

Nemusíte být eko ani bio. Kalíšek bude skvělý pomocník za všech okolností.

 

 

 

Autor: Kristýna Mrázková