Začněte s přírodní vlasovou kosmetikou ještě dnes

V případě, že jste se rozhodli vyzkoušet šetrnější metodu mytí vlasů a přecházíte z konvenční vlasové kosmetiky, pak je opravdu velmi důležité ujasnit si několik informací.

Můj přechod na přírodní šampony

Upřímně, nikdy jsem neřešila složení kosmetiky. Kupovala jsem si  výrobky podle obalu a vůně. Navíc v době  vysoké školy jsem řešila hlavně finanční stránku věci, proto jsem sahala po levných značkách.

Zlom nastal v období, kdy jsem zažívala životní změny a stres se valil ze všech stran. Ze dne na den mi vypadalo kolečko vlasů na temeni hlavy. Nejprve jsem si pobrečela, a poté zašla na kožní. Diagnostika zněla - Alopecie areata. Autoimunní onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů a ochlupení po celém těle. Paní doktorka byla velmi rozumná. Namísto podávání kortikoidů navrhla, atˇ si vlasy masíruji vajíčkem. Časem se obnoví vlasové cibulky a vlásky dorostou.

Vlasy, které připomínaly spíše kančí štětinky, začaly růst asi za 3/4 roku. V té době jsem potkala mého muže a správné vnitřní nastavení uzdravilo moje cibulky. :) 

Po této zkušenosti jsem se rozhodla, že si moje vlasy zaslouží víc, než chemické šampony z drogerky. První tuhý mýdlový šampon jsem si koupila od Mýdlárny Š.IVA. Doporučila mi ho paní z přírodní lékárny s tím, že sama jej používá, a nikdy neměla zdravější vlasy. Mýdlo krásně vonělo a složení bylo top, tak jsem se těšila, až ho zkusím. S vidinou krásné hřívy, jako měla paní v lékárně, jsem si vlasy namydlila a dvakrát omyla. Vlasy byly tuhé jako koňský ohon, což mě překvapilo, ale nijak nevadilo. Ve chvíli, kdy vlasy uschly, jsem se zděsila. Jako kdybych si je nemyla vodou, ale olejem. Zkoušela jsem mýdlo smýt ještě dvakrát, třikrát. Pořád stejná hrůza. 

Takže jsem si zasedla za počítač a začala hledat informace o používání tuhých šamponů. AHA.

Nastalo několik měsíců, kdy jsem nosila culíky a občas myslela, že se na to můžu vykašlat. Ale vidina krásných zdravých vlasů moji vůli podpořila. A vyplatilo se!

Tekuté přírodní šampony bez obalu

Pokud se nechcete vzdát tekuté formy šamponu, pak doporučuji navštívit nejbližší bezobalový obchod. Najdete zde pouze lokální a 100 % přírodní šampony. Vezměte si doma starý obal od šamponu, nebo sklenici. Velkou výhodou je fakt, že si můžete natočit šamponu, kolik potřebujete. Například si nalijete šampon zhruba na 5 dávek a pokud vám nevyhovuje, nic se neděje. Jednoduše zkusíte jiný. Oproti klasickému způsobu, kdy si musíte koupit celé balení, alespoň nevyhazujete peníze oknem. 

Pěnivost i konzistence bývá stejná nebo velmi podobná běžně prodávaným šamponům z drogerie. Navíc obsahují přírodní ingredience, které vašim vlasům dodají tu nejlepší péči. Základ tvoří voda, přírodní tenzidy,bylinné maceráty, oleje apod.

Výhody: + vlasy si nemusí zvykat                                                     Nevýhody: - při cestování hrozí vylití

              + za pár korun vyzkoušíte, jestli vám šampon vyhovuje

              +  pěnivost i konzistence jako u klasických šamponů

Šampuky

Šampuk je další z možností, jak jednoduše přejít na přírodní vlasovou kosmetiku. Obsahově je šampuk podobný tekutému přírodnímu šamponu s absencí vody. V souvislosti s používáním šampuku se často mluví o přírodním tenzidu SCS (Sodium Coco Sulfate). Přestože se tato složka vyrábí čistě z kokosu, pro velmi citlivé jedince nemusí být vhodná. 

Použití: Podobné jako u klasického šamponu. Vlasy si nejprve namočte a poté krouživými pohyby vytvořte pěnu. Šampuk nanášejte pouze ke kořínkům a pečlivě smyjte vodou.

Výhody: + vlasy si nemusí zvykat                                                    Nevýhody: - často obsahuje SCS  (Sodium Coco Sulfate) 

              + pěnivost jako u klasických šamponů

              + snadno se oplachuje 

              + bez nutnosti  použití octového oplachu                                   

              + vhodné na cestování

              + ekologické balení

Mýdlový tuhý šampon 

Mýdlový šampon se vyrábí stejným způsobem jako klasická mýdla z hydroxidu sodného, rostlinných olejů a dalších účinných látek. Oproti šampuku je s ním trochu více práce. Pokud jste dosud používali konvenční šampony, pak s největší pravděpodobností budete mít vlasy po umytí mýdlem lepkavé. Způsobují to zbytky silikonu na které se mýdlo nabalí. Mýdlo silikony vymyje, ale velmi pomalu. Někdy to může trvat několik týdnů až měsíců! 

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že skočit z konvenční kosmetiky na šamponové mýdlo není nejlepší řešení. Pokud byste přesto chtěli jít touto cestou, pak si připravte suché šampony, gumičky na culíky a spoustu trpělivosti! 

Moje ověřené tipy:

1) Po každém mytí vlasů  nezapomeňte použít octový oplach. Díky oplachu se vyrovná pH vlasů. Navíc má jablečný ocet spoustu vitamínů, proto působí jako přírodní kondicionér. 

2) Aby vlasy nevypadaly mastně, můžete po umytí používat suché šampony. Mně vyhovovala žitná mouka s trochou kakaa. Jednoduše směs nasypete ke kořínkům a pořádně promnete ručníkem, nebo vyčešete kartáčem. 

3) Pro rychlejší detox  zkuste jednou týdně nanést na vlasy mycí zem. Jde o jíl, který se smíchá s vodou a jako kašička se aplikuje na kořínky vlasů. Účinně odstraňuje nečistoty z pokožky hlavy. Mycí zem je vhodná pro všechny typy vlasů.

Výhody: + vlasy jsou zdravé a silné                                  Nevýhody: - vlasy si dlouho zvykají 

               + krásně lesklé vlasy                                                             - nutná aplikace octového oplachu 

               + vhodné na cestování

               + ekologické balení

 

Podívejte se na naší nabídku té nejšetrnější přírodní vlasové kosmetiky. 

 

 

Autor: Kristýna Mrázková